Yazılar

 


İletişim

İletişimde Karşılık Vermek

Belki farkında bile değilsiniz ama, yaşadığınız tüm tecrübelerde, herhangi bir iletişim ihtiyacında muhtemelen aşağıdaki yöntemlerden biriyle karşılık veriyorsunuzdur...

Kaç veya Savaş: Bu tür karşılıklar korku üzerinedir ve bir tehditle karşılaştığınıza inandığınız takdirde, otomatik olarak devreye giren bir davranıştır. Bu durumda kalbiniz hızlı atar, tansiyonunuz yükselir, daha sık nefes alır, adrinaliniz yükselir ve bağışıklık sisteminiz baskılanır.

Reaktif Karşılık: Bu da kaç-savaş karşılığının gizli bir tarzıdır. Duygular egodadır ve egonun sınırları aşılınca, rahatsızlık ortaya çıkar. Kritik yapmak, sinirlenmek, sarkastik davranışlar ve saygısızlık savaş karşılığının psikolojik tarafları; diğer taraftan geri çekilme, surat asma vs de kaçış karşılığının duygusal taraflarıdır. İnsanların önemli bir çoğunluğu hergün daha ziyade bu ilk iki karşılığı kullanmaktadır.

Huzurlu Farkındalık: Egodan ruhsal boyuta geçişle bu tip karşılık vermeye zihninizi alıştırabilirsiniz. Bu karşılık binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bu, içsel referans noktanızı genişleten meditasyon ile mümkün olmaktadır.

Sezgisel Karşılık: İçinizde akıllı, bilen bir yanınız vardır. Buraya zihninizin sesini sakinleştirince erişebilmekte ve andaki farkındalığı yaşayabilmektesiniz. İşte bu farkındalıkda, geçmiş duygulara takılmak yerine, içinizde yükselmekte olan duyguları daha kolay görebilir, kurban olmakdan kaçınır, ve gerçek bir ifade kullanırsınız.

Yaratıcı Karşılık: Yaratıcılık herhangi bir duruma yeni bir bakış açısı ve anlam getirme işlemidir. Böylece daha önce görülmemiş bir şeyin ortaya çıkmasına imkan verir. Problemin çözümü genellikle problem seviyesinde değildir. Perspektif bakış açınızı genişlettiğinizde sorunlara yeni ve aydınlık bir bakışla yaklaşabilirsiniz.

Vizyoner Karşılık: Hepimiz bir şekilde mitolojik bir hayat yaşıyoruz. Bu karşılıkda daha çok kollektif ruhsallık yaşandığından, arkatip bağlantılar karşılık olabilmekte ve hayatımızın hikayesi ile ilgili olmaktadır.

Kutsal Karşılık: Öz benliğinizle ilgili duyularımız genişleyince, ego bazlı farkındalığınızdan çıkarak özünüzü algınızla tanır olursunuz ve kendi menfaatlarınızı kollamak yerine, insanlığa nasıl yardımcı olabilirim bilincine girersiniz.Etiketler:    iletişim, karşılık vermek


Popüler Etiketler


  • iletişim
  • duygusal özgürlük
  • bilinçli iletişim
  • kuantum
  • insan
  • dna
  • kader
  • yaşam
  • özgür irade
  • karşılık vermek

Email listemize kayıt olarak güncel haberlerden ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
E-posta Listesi