Meditasyon

Meditasyon

 

Meditasyonun bedende yarattığı etkiler, stresin yarattığı fizyolojik etkilerin tam tersidir...

İnsanların hayatta yaşamak zorunda kaldığı birçok duygu bedende stres yaratmaktadır. Stres ise fizyolojimizde oluşturduğu değişikliklerle birçok hastalığa yol açmaktadır. Bu nedenle zihnimizin sakinleştirilmesi stres yönetimi için en önemli silahımızdır. Stres yönetiminin önemli uygulamalarından biri meditasyon, diğeri de nefes egzersizleridir.. Ayurveda insan sağlığını "beden - zihin - ruh" bütünlüğü olarak görmektedir.

Meditasyon

Meditasyon

Ayurveda biliminin iddia ettiği; günlük meditasyonun birçok hastalığı önleyebileceği ve tedavi sürecine destek olacağı görüşünün, artık batının modern tıp araştırmaları ile kanıtlandığı görülmektedir.

Meditasyon zihnin dinlenmesini ve arınmasını sağlayan bir çalışmadır. Meditasyon sırasında beden tamamen uyanık ve canlıdır, ancak zihin içe dönük olup, etrafınızda gelişen olaylara odaklanmamaktadır. İçe dönük bir uygulama ile bir gün içerinde ortalama 80 bin düşüncenin geçtiği zihnin bir müddet sessiz olması sağlanmaktadır. Bedende stresin yarattığı olumsuz tesirlerin tam aksi yönlerinde olumlu etkiler oluşturduğu anlaşılmıştır. Bu da stresin bedene verdiği zararların giderilmesine önemli katkılar vermektedir.

Yukarıda anlatılan nedenlerle duygularınızın yönetiminde meditasyonun size faydalı olacağını göstermektedir. Birçok farklı meditasyon tekniği bulunmaktadır. Size uygun olan herhangi bir tekniği kullanabilirsiniz.


Email listemize kayıt olarak güncel haberlerden ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
E-posta Listesi