Egzersizler

Egzersizler

 

Doşa ve doşa dengesizliklerine göre farklı egzersizler yapılması faydalıdır...

Sağlıklı, dengeli bir hayat için gerekli olan şeylerden biri de egzersizdir. Egzersiz hareketleri, hem fiziksel hem de psikolojik sağlık bakımlarından çok önemlidir. Son zamanlarda çocuklarımızı dahi etkilemeye başlayan hızla büyüyen yaygın bir obesite görmekteyiz. İnsanlar tarihte hiç daha önce görülmemiş bir biçimde hareketsizler. Sonuç olarak da kalp rahatsızlıklarında, yüksek tansiyonda, şeker hastalığında, artritte, osteoporos ve kanserde yüksek riskler ile karşılaşıyoruz. Komple egzersiz sağlık programının üç ana parçası vardır. Fleksibilite, güç egzersizleri ve aerobik egzersizler.

Esneklik

GERİLME EGZERSİZLERİ (esneklik)

Sıkı bir egzersizden önce ve sonra adaleleri ısıtmak ve soğutmak amacı ile doğru esnemek şarttır. Esnemek, egzersiz sırasında performansınızı arttırır ve incinmeleri azaltır. Hergünkü egzersiz programınızdan beş-on dakika önce ve sonra yoga veya diğer esneme hareketleri yapılmalıdır. Yogadaki " güneşe selam" hareketi bütün adaleleri esnetir, omurga fleksibilitesini, kan dolaşımını arttırır. " Güneşe selam" hareketini bilhassa aerobik ve güç egzersizlerinden önce vücudunuzu hazırlamak için yapınız.

 

Güç


AĞIRLIK EGZERSİZLERİ (güç)

Adaleler kullanılmaya cevap verirler, bu da demektir ki güç elde edebilmek için düzenli olarak adale gruplarını çalıştırmak gerekir. Kolunuzda, bacağınızda ve karnınızdaki büyük kas gruplarını sistematik olarak çalıştırırsanız çok yarar sağlarsınız. Adale gücü yapabilmenin anahtarı, yavaş başlayarak zamanla kondisyon düzeyini arttırmaktır.

 

Dayanıklılık

AEROBİK EGZERSİZLER (dayanıklılık)

Haftada iki-dört defa yirmi dakika - yarım saat aerobik egzersiz yeterli faydayı sağlar. Eğer o kadar fit değilseniz, on-onbeş dakika ile başlayabilirsiniz. Asıl önemli nokta düzenli yapılmasıdır. Düzenli yapabileceğiniz kardio aktivitesi bulun ve bunu devam ettirin. Beslenme konusunda yukarıdaki sayfalarda önerdiğimiz diyete ilaveten zihinsel ve fiziksel şikayetlerinizin giderilmesinde faydalı olacağını düşündüğümüz egzersizleri de programınıza almak doğru olacaktır.


Email listemize kayıt olarak güncel haberlerden ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
E-posta Listesi