Detoks

Detoks

 

Binlerce yıldır Ayurveda düşüncesinde yer alan "detoks", son 20 yıldır Batı'da, son 10 yıldır da Türkiye'de uygulanmaya başladı. Bu uygulamaların doktorlar nezaretinde, kliniklerde yapılması gerekiyor. Ama bizim spa'larımızda yapılan uygulamalar doğru mu yapılıyor? Düşünmemiz gerekmez mi?

Ayurveda'ya göre "detoks" nasıl yapılmalı?

HASTALIK NEDEN OLUR?

Ayurveda'ya göre sağlık insanın BESLENME, DUYGU ve ALGI ile ilgili bedenine aldıklarını iyi metabolize etmesiyle veya hazmetmesiyle orantılıdır. Eğer "agni" adı verilen metabolize enerjimiz yüksek ise; sağlıklı dokular yaratır, atıklarımızı verimli elimine eder, yaşam enerjimizi olumlu yönlendirebiliriz... Eğer agni'miz düşükse, hazım sistemimiz iyi çalışmaz ve vücudumuzda toksik kalıntılar birikmeye başlar. Bu toksinler ayurvedada "ama" olarak adlandırılmaktadır...

Ayurveda, zihin - beden sisteminde toksin birikmesinin, vücudumuzdaki enerji akımını bozduğunu veya engellediğini öğretmektedir. Enerji akımının bozulması belli bir seviyeye çıktığında ise hastalıklar oluşmaktadır. Fizyolojik yapımızdaki fiziksel kalıntılar gibi, zihin yapımızda da duygusal kalıntılar oluşabilir. Korku, kızgınlık, öfke, suçluluk, stres, kıskançlık gibi negatif duygular zihnimizde kirlilik yaratır. Aynı şekilde hazmedilememiş tecrübeler de aynen hazmedilememiş besinlerin yarattığı toksik kalıntılar gibi, zihinsel toksinler yaratır ve bir taraftan zihinde karmaşa oluştururken, diğer taraftan sağlıklı enerji akışını engeller... Üç farklı nedenle oluşan bu toksinlerin birikimi zamanla hastalıklara dönüşür...

Peki, bu hastalıkların önlenmesi için ne yapılmalıdır? İşte Ayurveda bilimi tamamen bunları anlatmaktadır...

Ayurvedanın hedefi;
1- Doğru beslenme, sağlıklı düşünce, faydalı egzersiz, zihin sakinliği gibi farklı alanlardaki öğretilerle toksin oluşmasını önlemek
2- Oluşmuş toksinleri ise detoks uygulamaları ile temizlemektir.

DETOKS NEDİR?

Detoks, üst bölümde anlatıldığı şekilde, insan bedeninde oluşmuş ve bedenin farklı bölgelerine yerleşmiş toksinlerin temizlenmesidir. Genç ve sağlıklı kalmanın önemli yollarından biridir.

DETOKS NASIL YAPILIR?

Öncelikle Ayurveda doktorunun bedeninizi incelediği, yaşam şartlarınızı öğrendiği ve rahatsızlıklarınız hakkında bilgi aldığı en az bir saatlik bir görüşme yapılması şarttır. Bu görüşme neticesinde "doşa" adı verilen beden tipiniz ve yaşam tarzınız (beslenme alışkanlıklarınız, stres seviyeniz vs) nedeniyle doşanızdan sapmalarınız belirlenir. Ortalama bir Ayurvedik detoks programı 10 gün sürer.

Detoks 3 etapta yapılmalıdır.

A- Hazırlık işlemleri
Bedende biriken toksinlerin dışarı atılabilmesimi sağlamak için öncelikle iki işlem yapılır: Yağlama işlemleri ve Isıl işlemler.
Yağlama bir taraftan ağız yoluyla alınan bitkisel yağlarla bedenin dokularına yağın yayılması sağlanırken, diğer taraftan Ayurvedik masajlarla haricen yağlama yapılır. Farklı dokulardaki toksinlerin yumuşatılabilmesi için yüze yakın farklı Ayurvedik terapi masajı tipi vardır. Ayurvedik beden tipine göre farklı bitkisel yağlar kullanılır.

Isıl işlemler hazırlık aşamasının ikinci kalemidir. Sıcak banyolar, bitkisel buhar terapileri, kuru ısı, sıcak su torbaları, kaynatılmış yağlar, güneş terapileri, keskin lezzetli baharatlar, bitkisel poşetler kullanılan tekniklerden bazılarıdır. Ancak bedendeki her türlü rahatsızlığa göre farklı hazırlıklar yapılır. Yani, romatizmal veya enflamasyon rahatsızlığı olan biri ile mide rahatsızlığı yaşayan birine yapılacak hazırlık çalışmaları tamamen farklıdır.

B- Uygulamalar
Hazırlık işlemleriyle gevşetilmiş toksinler bu uygulamalarla bedenden atılmaya çalışılır. Binlerce yıldır kullanılan bu Ayurvedik detoks sistemine "panchakarma" adı verilmektedir. Panchakarma işlemlerinde masaj terapilerine ilaveten alınan bitkisel şurup veya haplarla bedenden toksinlerin dışarı atılması hedeflenmektedir. Uygulamalar arasında kontrollü bitkisel müshil ilaçları kullanımı, kontrollü lavman işlemleri, ağız ve burun temizlikleri vardır. Panchakarma uygulaması süresince terapiye destek olacak özel bir beslenme programı uygulanır. Bu çok önemlidir. Beslenme planı detoks yapılan insanın beden tipi doşasına ve rahatsızlıklarına uygun olarak yapılmalıdır.

C- Terapi sonrası işlemler
Terapilerin tamamlanmasından sonra yeniden toksin birikimini engelleyecek tedbirler önerilir. Hazım enerjisi "agni"nin güçlendirilmesine yönelik beslenme programı ve kullanılması faydalı baharatlar belirlenir. Zihinsel sakinliği gerçekleştirecek meditasyon ve fiziksel esnekliği ve gücü sağlayacak nefes, yoga veya egzersiz programları yapılır.

Neticede detoks programları şahsa özel olarak planlanması ve doktorların kontrolünde yapılması gereken önemli bir sağlık işlemidir. Kilo vermek için değil, sağlıklı yaşamı bir hayat tarzı yapmayı öğrenmek için yapılır.


Email listemize kayıt olarak güncel haberlerden ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
E-posta Listesi