Ayurveda

Doşamızı Bulalım

 

Herkesin birbirinden farklı beden ve zihin yapısı bulunmaktadır. Ayurveda'nın başlangıç noktası doşanızın tesbitidir...

 

 

Prakruti

Prakruti

Herkesin doğuştan galen ve beden, zihin ve ruhsal özelliklerini gösteren bir tipi, diğer bir deyişle doşası vardır. Doğumdaki özelliklerini yansıtan ve bir insanın bütün hayatı boyunca değişmeyen bu doşamıza "Prakruti" diyoruz. Prakruti'nin oluşumunda; ailemizden gelen genetik yapımız, annemizin hamilelik sürecindeki yaşam tecrübeleri, doğumun gerçekleştiği yer ve zamanla ilgili astrolojik veriler etki yapmaktadır.

Bazı insanlar vata, pitta ve kapha doşalarından sadece birinin çok ağırlığının hissedildiği doşası olabileceği gibi, vata - pitta, vata - kapha, pitta - vata, pitta - kapha, kapha - vita ve kapha - pitta gibi ağırlıklı bir doşaya ilaveten başka bir doşanın da ikinci derecede etkin olduğu ikili prakrutileri olabilir. Ender olmakla birlikte her üç doşanın da etkili olduğu üçlü doşik yapıyı da ilave edersek, tüm insanları 10 farklı Prakruti içerisinde değerlendirme durumunda olabiliriz. Ayurvedik sağlığın ilk adımı doşanın belirlenmesidir. Ayurvedik Yaşam Danışmanlığı'nın ilk basamağındaki da budur. Yapılan görüşme ve hazırlanmış testlerin cevaplandırılmadıysa beden tipimiz belirlenecektir.

Vikruti

Vikruti

İnsanlar yaşamları boyunca çok farklı etkilere maruz kalarak, ellerinde olmadan kendi beden tiplerine, yani Prakruti'lerine uygun olmayan bir hayat yaşayabilirler. İşte insanların bu içinde bulundukları güncel beden zihin tipine Vikruti diyoruz. Prakruti'nin ve vikrutimiz arasındaki fark, sağlığımıza olumsuz olarak tesir eden dengesizlik şeklinde ortaya çıkmaktadır. Aileden veya geçmişten gelen karmik olaylar, doşamıza uygun olmayan beslenme tarzı, yaşadığımız duygular, alerjenler, çevresel şartlar, bağımlılıklar, stres, bastırılan doğal dürtüler, seyahatler, mevsimsel tesirler, karmaşık ilişkiler, yanlış egzersizler, yanlış terapiler, farklı cinsel ilişkiler, duyu organlarının yanlış fonksiyonları... gibi birçok neden Vikrutimizin, Prakrutimizden farklı oluşmasına tesir edebilir ki bu fark zaman la kendini hastalık olarak gösterebilir. Bu nedenle ayurvedik dengeleme konularının belirlenebilmesi için güncel beden zihin doşamız, vikrutinin belirlenmesi çok önemlidir.

Ayurvedik Yaşam Danışmanlığı'nın ilk görüşmesinin diğer bir hedefi de Vikruti'nin belirlenmesidir. Vikruti'nin tesbiti için, gerek bedende gerek zihinde her üç doşaya ait özellikleri ortaya çıkartacak testler yapılmaktadır.

 


Email listemize kayıt olarak güncel haberlerden ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
E-posta Listesi