Ayurvedik Yemek Tarifleri

 

Ghee

SADE YAĞ - GHEE

Ayurvedik yemek yapımında bitkisel yağlar dışında sadece "ghee butter" adı verilen tereyağ kullanılır.
Peki ghee nedir??
Ghee, Anadolu mutfağında yüzyıllardır kullanılan "sade yağ" veya "saf yağ" dediğimiz arıtılmış yağdan farklı bir şey değildir. Ancak Anadolu'nun sağlıklı beslenme alışkanlıklarından gün geçtikçe uzaklaşıyoruz.
Her gıdanın doğal ve sağlıklı halini tüketmek yerine, sanayi tesislerinde kimyasal koruyucularla ve boyalarla işlenmiş, paketlenmiş, suni lezzetlendiricilerle tadı değiştirilmiş, genetik mutasyonlara atomik yapısı dahi bozulmuş, ambalajlarla çekici hale getirilmiş "suni gıda" halini tüketmek daha kolay geliyor... Geliyor da genetik beden hafızamızda kodları dahi olmayan bu yeni sentetik besinleri sağlıklı hazmedebiliyormuyuz?..
İşte Hintlilerin ghee dedikleri sade yağ da kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel besinlerimizden bir tanesi...
Tereyağlarının içerisinde %10 ila %20 arasında değişen oranlarda su ve süt bulunabilmektedir. Endüstriyel kaynaklı tereyağlarda ise, tuz ve diğer koruyucu maddeler de bulunur. Aslında sade yağ, tereyağın içerisinden su, yağsız kuru madde ve süt proteinlerinin çıkartılarak %99 saf yağ haline getirilmiş halidir.

Sade yağın faydaları nedir?
- Daha hafif ve lezzetlidir.
- Yüksek ısılara karşı dirençlidir. Tereyağı 150 derecede yanmaya başlamasına karşılık, sade yağ 200 dereceye kadar dayanıklıdır.
- Daha uzun ömürlüdür. Buzdolabı haricinde dahi hava almayan kaplarda 5-6 ay saklayabilirsiniz.
- Daha sağlıklıdır. Tereyağının içerisinden köpükler, katı parçalar ve tortu çıkartıldığı için damarlarda birikimi daha zor olduğu düşünülmektedir. Gene de hayvansal yağ olduğu için tüketimi sınırlı olmalıdır.

Sade yağ nasıl yapılır?
Terayağını bir tencereye koyup, en kısık ateşte karıştırarak erimeye bırakın. Yüksek ateş kullanmayın, aksi takdirde yağı yakabilirsiniz. Yağ eriyip tıkırdarken, bir taraftan tortular dibe çöker, diğer taraftan yağın üzerinde devamlı köpük ve kaymak oluşur. Bunları da bir kepçe veya çay süzgeciyle ara sıra alın. Yaklaşık yarım saat sonra tortular tamamen dipte kalır ve yağ içerisindeki su tamamen buharlaşır. Tortular dipte kalacak şekilde yağı yavaşça sık bir tülbentten veya sık dokulu bir tülden geçirerek kavanoza süzün. Altın rengini almış, şeffaf, mis kokulu sade yağınız tüketilmeye hazır halde oda ısısında soğutulmaya hazırdır...Email listemize kayıt olarak güncel haberlerden ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
E-posta Listesi