Hastalıkların Sebebi Nedir?

 

Hastalıkların Sebebi Nedir?
Ayurveda insanları beden, zihin ve duygu yapılarına göre farklılık gösteren ve "doşa" adı verilen 10 farklı gruba ayırır. Zira her doşanın hazmetme gücü farklıdır... "Agni" adı verilen bu metabolik hazmetme gücü, gerek besinlere gerek duygulara karşı önemli bir destektir.

  1. Ayurveda'ya göre insanların doşalarına uygun bir şekilde beslenmeleri gerekir. Bazı besinlerin her doşaya uygun olmasına rağmen, her doşanın beslenmesinde bazı farklılıklar vardır. Bundan dolayı sadece sebze - meyve suyu ve bazı doğal haplarla yapılan detoks uygulamaları dahi bazı insanlara iyi gelirken, bir kısmında hazımsızlık nedeniyle önemli rahatsızlıklar yaratabilmektedir. Yanlış veya doşaya uygun olmayan beslenmeler, bedende toksik kalıntıların birikmesine sebep olan en önemli konulardan biridir.
  2. İnsanlar tüm yaşamları boyunca zaman zaman kendilerini çok farklı duygular içerisinde bulurlar: Üzüntü, öfke, kıskançlık, sinir, korku, utanç, çaresizlik, depresyon, sevgi, şükran, ümit, gurur, empati... Gibi. Bu duyguların herbiri bedende farklı kimyasal reaksiyonlar oluştururlar. Bunlardan bir kısmı seratonin, dopamin gibi vücudu destekleyen hormonlar yaratırken, bir kısmı ise kortizol gibi, devamlı olduğu takdirde vücutta farklı toksinler yaratırlar. Önemli olan bu hormonların her zaman denge içerisinde bulunmasıdır.
  3. İnsanların yaşam tarzları da olumsuz toksinlerin birikimine yol açabilir. Aile ilişkileri, iş ilişkileri, alkol tüketimi, sigara veya hava kirliliği gibi nedenlerle vücuda aldığımız ilave toksinler, son çeyrek asırda kullanımı zirve yapmış böcek zehirleri, gübreler, genetiğiyle oynanmış doğal olmayan ürünler, antibiyotikler, gıdaların direncini arttıran veya ilave aroma, renk veya lezzet veren katkı maddeleri... Herbiri hazmedilmesi çok zor toksin birikimine sebep olmaktadır...


Hastalıkların temel nedeni işte vücutta biriken bu "TOKSİNLER"dir...

Peki... "Bunlara karşı yapılacak birşeyler yokmudur?" Diye sorarsanız...
Evet... Vardır... Beşbin yıllık bir yaşam tarzı olan Ayurveda'nın bu konuda faydalı önerileri vardır...Email listemize kayıt olarak güncel haberlerden ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
E-posta Listesi