Doşalar

Doşalar

 

Ayurveda düşüncesine göre tüm evren boşluk, hava, ateş, su ve toprak elementlerinin birleşimleriyle oluşmuştur. Bu beş element tüm varlıklarda kendini 3 temel enerji olarak gösterir: Vata, Pitta ve Kapha... Birbirlerinden farklı özellikleri biraraya getiren bu enerjilere "doşa" adı verilmektedir. Her doşada tüm beş elementin de tesiri bulunmakla beraber, her doşada bazı elementlerin ağırlığı daha fazladır. Vata temelde boşluk ve hava elementlerinden, Pitta temelde ateş ve su elementlerinden, Kapha ise temelde su ve toprak elementlerinden oluşmuştur. Ayurveda düşüncesinin temelinde bu doşalar yatmaktadır.

Vata

VATA

Boşluk ve hava elementlerinden oluşan Vata genelde "hareket" ve "değişim" ile özleşmiştir. İnsan bedeninde hareketin olduğu alanlar vata ile temsil edilmektedir. Örneğin, nefes alma, göz kırpma, kas hareketleri, kalp atışı, hücrelerdeki sitoplazma hareketleri vata özelliği olarak ortaya çıkmaktadır. Dengeli vata enerjisi esneklik ve yaratıcılığı tetiklerken, vata enerjisinin dengesizliği korku, endişe ve diğer bazı davranış bozuklukları olarak kendini gösterir. Her doşa temsil ettiği elementlerin özelliklerini ve sıfatlarını da taşır. Örnek olarak boşluk ve havanın birleşimi olan vata doşasının sıfatları; kuru, hafif, soğuk, kaba, akışkan, şeffaf, belli belirsiz gibi özelliklerdir.

 

Pitta


PİTTA

Ateş ve su elementlerinin yarattığı pitta, vücudun metabolik sistemini temsil etmektedir. Bedende metabolizmayı hazım, sindirim, emme, özümseme ve vücut ısısı gibi transformasyonlarda görebiliriz. Dengeli pitta enerjisi algılama ve akıl olarak kendini gösterirken, dengesiz pitta doşasındaki insanlarda öfke, nefret, kıskançlık ve enflamasyon gibi sorunlarla sık sık karşılaşılmaktadır. Ateş ve su elementlerinin temsil ettiği pitta doşası sıfatları ise ; sıcak, keskin, hafif, sıvı, yağlı ve akışkandır.

 

Kapha

KAPHA

Su ve toprak elementlerinin birleşimi kapha, bedenin yapısal enerjisini ve hücrelerin birbirine bağlayan gücü temsil ederken, bedendeki tüm sıvılar da kapha enerjisi şeklinde kendini gösterir. Eklemlerin yağlanması, cildin nemlenmesi ve bağışıklık sistemi bedenin kapha oluşumundan etkilenir. Dengeli kapha doşası sevgi, sakinlik, şükran gibi olumlu duyguları öne çıkartırken, kaphanın dengesizliği hırs, aşırı bağımlılık ve sahiplenme arzularının yanında konjestif rahatsızlıklara zemin hazırlar. Elementlerin arasında en ağırları olan su ve toprak elementlerinin doşası kaphanın sıfatları; ağır, yavaş, soğuk, yağlı, sıvı, kaygan, yoğun, yumuşak, sabit, sert, yapışkan ve iri olmasıdır.


Email listemize kayıt olarak güncel haberlerden ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
E-posta Listesi